Elektrisõidukid töökojas: lõpp õlivahetustele

Võrreldes klassikaliste sisepõlemismootoritega vajavad elektrisõidukid teistsugust hooldust ja korrashoidu: neil ei ole süüteküünlaid, väljalaskesüsteemi ega käigukasti. See säästab aega ja raha. Loomulikult on regulaarne hooldus siiski oluline. 

Siit saate teada:

  • Miks elektrisõidukid vajavad töökoja külastamist harvemini
  • Kuidas elektrisõiduki hooldamine erineb bensiini- või diiselmootoriga sõiduki hooldamisest
  • Kuidas minimeerida kulumist
  • Mida tuleb töökoja valimisel jälgida

Erineva mootori ja veoülekande tõttu elektrisõidukid lihtsalt ei vaja enam paljusid tavamootorite osi. Nende hulka kuuluvad õhu-, kütuse- ja õlifiltrid, mootori jahutussüsteem ja süüteküünlad ning kuluosad nagu väljalaskesüsteem ja sidur. Elektrisõidukid kasutavad kolmefaasilisi sünkroonmootoreid, millel ei ole kuluvaid hõõrdepindu ning mis ei vaja praktiliselt üldse hooldamist. Lisaks ei vaja elektrisõidukid manuaalkäigukasti. Teisisõnu – vähem osi tähendab madalamaid hoolduskulusid.

Vähem osi, vähem hooldamist

Pidurid kuuluvad nende osade sekka, mis endiselt regulaarset hooldust vajavad. Siiski, elektrisõidukid kasutavad pidureid vähem ning seega tuleb neid harvemini  vahetada. Seda näiteks energiatagastuse tõttu. Kui sõiduk pidurdab, muundatakse kineetiline energia elektrienergiaks ning tagastatakse. Seejuures on ka energiatagastusel pidurdav mõju ning tavapärast pidurisüsteemi kasutatakse vähem, mille tulemuseks on väiksem kulumine kui sisepõlemismootoriga sõidukil. Lisaks tuleb kontrollida ka roolisüsteemi, kliimaseadet, velgi ja rehve. Ka tehnilise seisundi kontrolli tuleb teha sisepõlemismootoriga sõidukitega sarnase intervalliga.

Kuigi enam pole vaja paljusid tüüpilisi sisepõlemismootori osi, sisaldab elektrisõiduki hooldusnimekiri nüüd hulka eriosi. Üks neist on aku, mida kontrollitakse visuaalselt: üldise hoolduse ajal kontrollitakse laadimisühendust ja juhtmestikke koos aku seisukorraga. 

Elektrisõiduki hoolduse ajal hoidke akul silm peal

Enamik elektrisõidukeid kasutab liitiumioonakusid. Kui soovite aku eest eriti hästi hoolt kanda, ei tohi jätta seda pikemaks ajaks seisma alla 20% laetusega (siselink artikli juurde: Elektroauto richtig laden). Sarnaselt samuti liitiumioonakusid kasutavatele nutitelefonidele võib viis, kuidas te akut laete, pikendada aku tööiga. Vahelduvvooluga laadimine, näiteks kodumajapidamise seinakontaktist, on eelistatav kiirlaadimisjaamas alalisvooluga laadimisele. Kuna aku on sõiduki kõige hinnalisem osa, tasub selle eest korralikult hoolitsemine end alati ära.

Elektrisõidukite omanikud peavad silma peal hoidma ka teisel olulisel kuluosal: rehvidel. Elektrisõidukid suudavad tekitada palju suuremat pöördemomenti kui enamik teisi sõidukeid. Sagedane järsk kiirendus põhjustab aga kiiremat rehvide kulumist. Seetõttu on mõistlik kiirendada rahulikult. Rehve ostes ja hooldades peate arvestama elektrisõidukite erivajadustega. 

Elektriautodel on 35% väiksemad hoolduskulud

Kuigi elektrisõidukid vajavad regulaarset tehnilise seisundi kontrolli, just nagu tavapärased sisepõlemismootoriga autod, on Saksamaa Autotööstuse Instituudi (IFA) andmetel elektrisõiduki hooldus- ja remondikulud umbes 35% väiksemad kui võrdväärsel sisepõlemismootoriga sõidukil. Autotööstuse Instituudi ja DEKRA praegune ühisuurimus prognoosib, et juba 2020. aastaks on elektrisõiduki omamise kogukulu, sh ostuhind, elekter, regulaarne hooldus ja remont, 3,2% väiksem kui sisepõlemismootoriga sõiduki oma, isegi arvestamata keskkonnatoetusi lammutamiseks ja tasuta laadimist.

Kui on aeg viia elektrisõiduk hooldusesse, võite sisuliselt valida mistahes hooldustöökoja, kes teostab hooldust tootja ettekirjutiste alusel. Siiski võivad töid kõrgepingesüsteemidega teostada vaid vastava koolituse ja seadmetega töökojad. Enne sõiduki juures töö alustamist peab mehaanik kontrollima, kas kõrgepingesüsteem on korralikult pinge alt välja lülitatud, et töid saaks teostada probleemideta. Rusikareegel: kui valite õige kvalifikatsiooniga töökoja, võite olla kindel, et kõik olulised nõuded on täidetud.